top of page

Korkursi LIVING WITH GENDER EQUALITY: Doris Kasaj


C`faj kemi

Se erdhem ne kete bote

Si te gjithe te tjere

Njesoj

Po barazi duam

Asgje nuk po kerkojm

Drejtojm duart nga shteti

Aty ku dhe vet

Thumbon shpirti nga sikleti

Me thuaj cfar te keqe kemi

Mos jemi uligan

Qe duam te ju vrasim nga cdo an

Apo mos helmuam te tjer

Qe diskriminojn

Kete komunitet

Qe kerkon barazi e drejtsi

Edhe kur shteti asgje sben vet

Po ti

Po ti

Qe po rrin ne ate cep atje

Nuk vjen e bashkohesh me ne

Cfar te te thonte nga marazi

I vinte zor

Te thoshte jo nuk mundem

Nga une burojn ndjenja te tjera

Qe me perpijn trupin

E shkundem

Me lini vetem

Kam nevoj te marr pak ajer

E te ndjenj thelle ne trup freski

Ku ma ka kapluar zjarrmi dhe dheu i zi

Perse te i paragjykoni

Se ndjenjn per gjini te njejte

Dhe ti diskriminoni

Duam te jemi si te gjithe njesoj

Pak rendsi ka

Se si jemi

E jo se mohojm

Te integrohemi ne shoqeri

Nuk duam asgje

Thjesht te integrohemi

Ne shoqeri si e gjithe bota

Dhe ta hiqni pak kete mentalitet

Qe ju ka mbuluar dhe shihni vetem zi

Dhe na diskriminoni

Sikur te jemi karroc me rrota

Ju qe jeni ndryshe si ne

Shiheni boten pak me me ngjyra

Por ce do se pakica si une

Mund te ju kuptojn

Se kshu lindet nga natyra

Si cdo e drejt e njeriut

Duam dhe ne ato tonat

Edhe pse sot bota po evolon

Dhe ju shihni ende llumin e zi

Te ne

Sikur te jemi milingona

Nuk duan asgje tjter

Vecse te ointegrohen ne shoqeri

Por eshte e veshtir per shoqerin tone

Shqiptare qe diskriminon pa kufi

Por ne te vertet duhet ta shohim

Ne sy realitetin

Fundja fundit njesoj erdhem ne kete jete

Edhe pse per njerez te till

Integrimi ne shoqeri jan e vetmja shpres

E cila eshte ne harres

bottom of page