top of page

Konkursi LIVING WITH GENDER EQUALITY: Argida Shabani


"Cfare eshtejeta ne thelbin e saj? Te qenit te njejte ne kete bote"

Jeta eshte nje mister ?! Kjo eshte nje nder pyetjet qe qarkullon ne mendjet e cdokujt. Eshte e tille sepse ende nuk kemi arritur te kthejme pergjigje, cfare eshte jeta ne thelbin e vete. Por valle a e dime ne pse jetojme ?! A e dime ne pse valle u zgjodhem ne per te jetuar ne kete bote kaq te cuditshme , kaq ogurzeze ? Normale qe jo ! Jane pikepyetja me e madhe . Cdo kush prej nesh nis nje udhetim imagjinar , nje udhetim drejt nje bote te pakufijte, ku gjithcka eshte misterioze. Por ne ditet e sotme kemi shume vepra ne te cilen cdo autor me nje nderthurje mjaft te vecante , mjaft unike qe u bene ngjarjeve, na ben me fiksues te saj. Secili autor na jep na jep nje masazh mjaft te vecant qe jo te gjithe do ta kuptonin: “Jeta eshte dhurate e cmuar , shijoje “ Normal , jo per te gjithe ! Jo per te gjithe sepse shume jane te poshteruar , jane te detyruar ta jetojne ate jete sipas rregullave qe dikush tjeter vendos. Jane te detyruar te vazhdojne te ecin duke lene pas shum valixhe te tyre per tu nisur drejt udhetimet te detyruar “magjepsese” Si cdo gje qe nis per nje qellim, ashtu dhe jeta fillon dhe keshtu do te perfundoj, por jo domosdoshmerisht kuadri I saj I se drejtes te perfundoj. Shpesh lihet pezull.

Lihet pezull nga ata qe konsiderohen te dobet, ose le te themi nga ata te cilet jane lodhur dhe kane hequr dore nga “beteja e pafundme e ekzistences”.

Jeta eshte krijuar e tille me nje kuptim te cilin nuk e kupton asnjehere. Mund ta quajme si te duam , mund ta quajm dhe mekat por berthamen e berthames nuk kemi per ta gjetur asnjeher.

Ama per sa kohe kjo bote eshte krijuar ,persa koh ky planet do te ekzistoje te gjithe kane ardhur ,po vijne, dhe do te vijne me nje qellim I cili nuk eshte vetem shijimi I jetes.

Por valle pse jeta esht si nje pyramid? A e dini pse? Sepse bota ka hipokrit ,ka shume persona te cilet mendojne se jane gjithcka nderkoh qe nuk jane asgje ,por jane thjesht personat me te ceket se te gjithe te tjeret, te cilet perfitojne nga disa njerez ne nevoj nga disa njerez qe mbyllen ne vetvete sepse mendojne se kjo bote nuk eshte per ta.

Pse ekziston mosbarazia gjinore dhe racizmi?!

Racizm? Mosbarazi? A e dini ,a ekzistone ne mendjen e cdokujt qe jane gjerat me absurde ?! A ekziston kjo gje valle , qe jeta eshte e njejte per te gjithe?! Normal qe jo , sepse iu duket vetja me te lart, iu duket sikur gjithcka ne kte bote rretullohet rreth tyre. Por ende nuk e kuptojne qe jetojme ne nj bote me rregulla , jetojme ne nje bote ku rregullat nuk jane shkruar sot por ndodhen te fshehura diku dhe jemi ne ata qe duhet ti zbatojme. Jemi ne ata qe ne kete bote duhet te jemi te bashkuar per te qene NJE te vetem ,te perballemi para cdo gjeje… Ngjyra nuk tregon asgje ,thellesia e shpirtit flet me shume se gjithcka.

Ashtu si mashkulli dhe femra eshte nje qenie pa te cilin ky planet nuk do te kishte kuptim, cdo kush prej nesh e ka nje rol dhe te jesh femer nuk do te thote qe ti je ne nje nivel me poshte se meshkujt . Jo,aspak sepse te gjitha gjerat arrihen.Femra eshte nje qenie e brishte , nje qenie e cila vertet kerkon dashuri ama eshte e vetmia qenie qe ia del mban e vetme.

Prandaj femer e dashur mos harro! Vazhdo te luftosh deri ne fund sepse do te vij nje dite qe do shuhet kjo bote ,ky mentalitete “makaber “ dhe ateher do te jesh e lire qe endrren tende ta besh realitet. Pas nje nate te erret dielli lind serish. Por derisa kjo nate te kaloj mos u ndal se enderruari ,derisa kjo dite te vije mos e ndal hapin pasi rreth teje jane te gatshem shume per te te ndaluar serish.

“ Jeta per ta eshte nje sfide”. Hapi drejt nje rruge te ndryshme nga kjo, do te ishte akoma me shume “magjepsese” e suprizuese. Por etja , egoja dhe kurioziteti, edhe shume te tjera , e prishin kete “porte” dhe e detyrojne te vazhdojne drejt “portes” se tyre . Ndersa per shume te tjere , ky udhetim nuk mbetet vecse imagjinar, por real. Jeta eshte vertet nje perralle, nje perralle te cilin duhet shume per ta plotesuar. Eshte nje det i trazuar , eshte nje mankth por ndonjehere dhe enderr e vertete , eshte nje jete qe duhen shume sakrifica per te kuptuar thelbin e vertete. Jane kaq kuti per te plotesuar kete pazell sa ndonjehere te lodhin, dorezohesh… Jane disa kuti te cilat jane forca me e keqe . Por ne momentin kur ti kupton nese “Jeta eshte e drejt apo detyre” ,qe te gjithe jemi nje , ne momentin kur pazelli ka perfunduar , aty dhe boja per perfundimin e vepres ka perfunduar me fjalen e vetme “Fund” .

Ne jemi dhe do te mbetemi lojtar te jetes sone . Cdokush prej nesh. Prandaj te qenit zemer mire dhe syhapur para kesaj bote do te ishte nje dallg me pak. Ne nje det te piset askush nuk do deshironte te futej ndaj duhet te jemi ne ata qe te mos e ndotim kete dete, duhet te jemi ne ata qe edhe nese ka ekzistuar kjo perulje gjinore e gjithcka tjeter ta heqim sot per te jetuar nje bote ashtu si duhet.

bottom of page