Korkursi LIVING WITH GENDER EQUALITY: Doris Kasaj

May 11, 2018

 

 C`faj kemi 

                                          Se erdhem ne kete bote

                                         Si te gjithe te tjere

                                        Njesoj 

 

                                      Po barazi duam 

                                      Asgje nuk po kerkojm

                                      Drejtojm duart nga shteti 

                                    Aty ku dhe vet 

                                   Thumbon shpirti nga sikleti 

 

                               Me thuaj cfar te keqe kemi

                              Mos jemi uligan 

                             Qe duam te ju vrasim nga cdo an 

                            Apo mos helmuam te tjer 

                            Qe diskriminojn 

                           Kete komunitet 

                         Qe kerkon barazi e drejtsi 

                        Edhe kur shteti asgje sben vet 

 

 

 

                                                                                    

                                                               Po ti 

 

                                                 Po ti 

                                                Qe po rrin ne ate cep atje

                                                Nuk vjen e bashkohesh me ne

                                                Cfar te te thonte nga marazi

                                               I vinte zor 

                                              Te thoshte jo nuk mundem 

                                              Nga une burojn ndjenja te tjera 

                                            Qe me perpijn trupin 

                                            E shkundem 

 

                                         Me lini vetem 

                                        Kam nevoj te marr pak ajer 

                                       E te ndjenj thelle ne trup freski 

                                      Ku ma ka kapluar zjarrmi dhe dheu i zi 

 

                                 Perse te i paragjykoni 

                                Se ndjenjn per gjini te njejte

                               Dhe ti diskriminoni 

                              Duam te jemi si te gjithe njesoj

                              Pak rendsi ka 

                              Se si jemi 

                             E jo se mohojm 

 

 

                                                                        Te integrohemi ne shoqeri 

 

                                                           Nuk duam asgje 

                                                           Thjesht te integrohemi 

                                                            Ne shoqeri si e gjithe bota

                                                           Dhe ta hiqni pak kete mentalitet

                                                           Qe ju ka mbuluar dhe shihni vetem zi 

                                                           Dhe na diskriminoni 

                                                           Sikur te jemi karroc me rrota

 

                                                   Ju qe jeni ndryshe si ne 

                                                  Shiheni boten pak me me ngjyra 

                                                 Por ce do se pakica si une 

                                                Mund te ju kuptojn 

                                              Se kshu lindet nga natyra 

                                          

                                           Si cdo e drejt e njeriut 

                                         Duam dhe ne ato tonat 

                                       Edhe pse sot bota po evolon 

                                      Dhe ju shihni ende llumin e zi 

                                      Te ne 

                                      Sikur te jemi milingona

 

                                  Nuk duan asgje tjter 

                                  Vecse te ointegrohen ne shoqeri 

                                Por eshte e veshtir per shoqerin tone 

                                Shqiptare qe diskriminon pa kufi 

                              Por ne te vertet duhet ta shohim 

                             Ne sy realitetin 

                          Fundja fundit njesoj erdhem ne kete jete 

                        Edhe pse per njerez te till 

                     Integrimi ne shoqeri jan e vetmja shpres 

                    E cila eshte ne harres           

Please reload

Recent Posts

Please reload

Archive

Please reload

Tags

Please reload

©2020 by Center ACT for SOCIETY. 

Rruga "Blv. Zhanë D'ark" Nd.61, H.5, Ap.24